ÜDS Nedir?

Giriş

ÜDS nedir?

ÜDS’ye kimler girebilir?

ÜDS’de kaç soru vardır, her soru kaç puan değerindedir ve sınav süresi ne kadardır?

ÜDS’de Soru Türleri ve Her Soru Türü İçin Ayrılması Gereken Süre (Tablo 1)

ÜDS’den kaç puan almalıyım?

ÜDS, KPDS, TOEFL ve IELTS Sınavlarında Karşılaştırmalı Eşdeğer Puanlar (Tablo 2)

ÜDS’de yanlışlar doğruları götürür mü?

ÜDS hangi alanlarda yapılır?

ÜDS hangi dillerde yapılır?

ÜDS’ye istediğim bir dilden ve alandan girebilir miyim?

Bir dönemde birden fazla yabancı dilden ya da alandan sınava girebilir miyim?

Sınav günü Fen, Sağlık, Sosyal sınavlarından herhangi birini çözebilir miyim?

ÜDS’de bilim dallarına ait cevap anahtarları aynı mıdır?

ÜDS'nin geçerliliği ne kadardır?

ÜDS ne zaman ve nerede yapılır?

En yakın ÜDS sınavı ne zaman ve başvurular hangi tarihlerde yapılacak?

 

Giriş
Aşağıda ÜDS sınavı ile ilgili sıkça sorulan bazı soruları, www.osym.gov.tr adresini esas alarak cevaplamaya çalıştık. Bu bilgileri; kendi deneyimlerimiz, yorumlarımız ve kimi önerilerimizle karınca kararınca zenginleştirmeye çalıştık. Sorularınız varsa ya da görüş ve önerilerinizle katkıda bulunmak isterseniz , iletişim kutumuzu kullanarak ya da info@bademci.com adresine doğrudan mail göndererek bize yazabilirsiniz.

 ÜDS nedir?
Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS), Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülen merkezi bir sınavdır.

Yorum ve ilk uyarı: ÜDS sadece klasik liselerden mezun adayların değil, dil eğitimlerini iyi okullarda almış adayların da korkulu rüyası olmayı başarmış, zorlu bir sınavdır. Ciddiyetle ele alınması gerekir. Geçmişte bu sınavı gündemlerinin üst sıralarına taşıyamayan çok sayıda aday, diğer planlarını da ÜDS ile birlikte ertelemek ya da bu planlardan olduğu gibi vazgeçmek zorunda kalmışlardır. Akılcı bir Çalışma Planı izlemek dışında, ÜDS’de tek başına hiçbir sihirli formülün garantisi yoktur.   

 ÜDS’ye kimler girebilir?

  1. Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları,
  2. Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları,
  3. Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.

Önemli: Ancak, lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürmek istedikleri üniversite (enstitü) yetkilileri ile yüz yüze görüşerek, yüksek lisans programları için üniversitenin (enstitünün) ÜDS sınav sonuçlarını kullanıp kullanmadığını ve eğer kullanıyor ise bunun şartlarını öğrenmeleri gerekir.

ÜDS’de kaç soru vardır, her soru kaç puan değerindedir ve sınav süresi ne kadardır?

ÜDS’de 80 soru vardır. Her bir doğru cevabın değeri 1.25 puandır (1.25 x 80 = 100). Örneğin, 65 puana ihtiyaç duyan bir doçent adayının sınavda en az 52 doğru cevap bulması gerekmektedir (52 x 1.25 = 65). Soru türleri arasında puan değeri olarak fark yoktur; yani herhangi bir kelime sorusunun değeri ile herhangi bir metin inceleme sorusunun değeri aynıdır: 1.25 puan.

Sınavın süresi 3 saattir (180 dakika). Her bir soru için ayrılabilecek ortalama süre 2 dakika 15 saniyedir (135 saniye). Aşağıdaki tablo hangi soru türüne ne kadar süre ayrılması gerektiği hakkında sizlere fikir verecektir:

Tablo 1

*Metin İnceleme bölümüne geçmeden önce verilmesi önerilen 5 dakika dinlenme arası.
**Seçenek dağılımının hesaplanması ve boş bırakılmış sorular için en uygun seçeneğin saptanması ve işaretlenmesi.

Birkaç önemli not:
1. Önerilen sürelerin hangi kriterler dikkate alınarak belirlendiğini öğrenmek isterseniz, sitemizdeki Sınav Stratejisi adlı dosyayı ve/veya ÜDS'de Sorunlar, Çözümler dosyasında Sorun 4- 5 – Çözüm 4- 5’i dikkatle inceleyiniz.
2. Deneyim kazanmak için, sitemizin ÜDS Sınavları bölümünde verilen herhangi bir sınavı, belirtilen sürelere uymaya çalışarak yapmanızı öneririz (örneğin, çözüm dosyaları ile birlikte verilen FEN 7 ya da SAĞLIK 8 numaralı sınavlar).

ÜDS’den kaç puan almalıyım?

Doçent adaylarının ÜDS'den 100 üzerinden en az 65, doktora / sanatta yeterlik adaylarının ise 55 puan almaları gerekir. (100 üzerinden 65 puan = 80 üzerinden 52 doğru cevap; 100 üzerinden 55 puan = 80 üzerinden 44 doğru cevap).

ÜDS, KPDS, TOEFL ve IELTS Sınavlarında Karşılaştırmalı Eşdeğer Puanlar (Tablo 2)

KPDS, TOEFL ve IELTS; ÜDS'ye eşdeğer kabul edilen dil sınavlarıdır. Aşağıda, bu sınavların ÜDS ile karşılaştırmalı eşdeğer puanları verilmiştir:

*Sütunun en solunda verilen ÜDS puanının, IELTS sınavındaki eşdeğer puan karşılığı ÖSYM tarafından belirtilmemiştir (yabanci-dil-sinavlari-esdegerlikleri).

Önemli:
1. Kimi üniversiteler (enstitüler) yüksek lisans ya da doktora adayları için getirilen ÜDS’deki (ya da diğer eşdeğer sınavlardaki) asgari puan barajını yükseltebilmektedirler. Bu nedenle, adayların, öğrenim görmeyi düşündükleri enstitüye doğrudan başvurarak, yüksek lisans ya da doktora için şart koşulmuş ÜDS (ya da diğer eşdeğer sınavlardaki) asgari puanları öğrenmeleri yararlarına olacaktır.

2. Bazı üniversiteler yüksek lisans veya doktora başvurusu yapan adaylara, kendi dil sınavlarını uygulayabilmektedirler. Ancak, bu tür bir sınavı başaran bir aday, yeterlik ya da tez aşamasına geldiğinde, ÜDS sınavına girmek ve bağlı olduğu enstitü tarafından belirlenmiş olan asgari ÜDS (ya da KPDS, TOEFL veya IELTS) puanını almak zorundadır.

Unutmayınız: ÜDS barajını, eğitim aldığı enstitü tarafından belirlenen süreler içerisinde başaramayan bir adayın yüksek lisans ya da doktora hakkı yanmakta ve programla ilişiği kesilmektedir.

ÜDS’de yanlışlar doğruları götürür mü?
Hayır, götürmez! Ancak, bir ÜDS adayının cevabını bilemediği sorularda gelişigüzel işaretleme yapmaması lehine olacaktır.

Önemli: Bu tür soruların işaretlenmesinde (cevaplanmasında) izlenecek yöntem için, sitemizde bulunan Sınav Stratejisi adlı dosyayı dikkatle incelemenizi öneririz.

ÜDS hangi alanlarda yapılır?
ÜDS; Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere üç ayrı alanda yapılır.

ÜDS hangi dillerde yapılır?
ÜDS; İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılır. Doçentlik Bilim Sınavına bu diller dışındaki bir yabancı dil sınavı sonucu ile başvurmak isterseniz;

  1. Bu dilin Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK) tarafından geçerliliğinin kabul edilmiş olması gerekir.
  2. Bu dilin, KPDS'de sınanan dillerden biri olması gerekir.
  3. KPDS’de bu dile ait sınavdan 100 üzerinden 65 (veya üstü bir) puan almanız gerekir.

Doktora yeterlik sınavına girebilmek veya sanatta yeterlik çalışmasını sonuçlandırabilmek için İngilizce, Fransızca ve Almanca dışındaki dillerden sınava girmek isteyen adaylar KPDS'yi tercih etmelidir. Bu durumdaki bir adayın, öğrenim göreceği enstitüye başvuru yaparken, bu üç dil dışında hangi dilden (örneğin, İtalyanca, İspanyolca) KPDS sınavına gireceğini bildirmesi ve enstitünün olurunu alması kesinlikle önerilir.

Uyarı ve yorum: İngilizce, Almanca ve Fransızca dışındaki dillerden bazılarında yeterli başvuru olmadığı için, sınavlar çoktan seçmeli test usulü değil, çeviri usulüyle yapılmaktadır. Bu tür sınavlarda, genellikle uzun ve ağdalı bir dille yazılmış metinler seçilmektedir. ÜDS’de sınanan üç temel dil dışında başka bir dilden sınava girmek istiyorsanız, bu dili gerçekten çok iyi derecede bilmeniz ve çeviri becerisine sahip olmanız gerekir. Bu bilgi ve beceriye sahip değilseniz, KPDS’de örneğin, İtalyanca ya da Rusçadan sınava girmek, size ancak vakit kaybettirecektir.

ÜDS’ye istediğim bir dilden ve alandan girebilir miyim?
Bilim dalı bir yabancı dille ilgili olanlar -akademik çalışmalarını aynı dalda sürdürmek isterlerse- yabancı dil sınavına başka bir dilden girmek zorunda kalabilmektedir. Örneğin, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde görevli bir doçent adayının, ÜDS’ye İngilizceden değil, Almanca ya da Fransızcadan girmesi gerekmektedir. Ancak enstitüler arasında kimi yorum farklılıkları da olabilmektedir. Bu nedenle, bilim dalı yabancı dil olan adayların -akademik çalışmalarını aynı dalda sürdürmek istemeleri halinde- bağlı oldukları enstitülerden şahsen bilgi almaları kesinlikle önerilir.  

Bilim dalı yabancı dil olmayan adaylar, ÜDS’ye istedikleri dilden girebilirler (İngilizce, Almanca, Fransızca). Örneğin, Makine Mühendisliği mezunu bir aday, öğrenim gördüğü üniversitenin eğitim dili ne olursa olsun (Türkçe, İngilizce, Fransızca), ÜDS’ye İngilizce, Almanca ya da Fransızca dillerinden birinden girebilir.

Önemli: Bir adayın sınavda seçeceği bilim alanına, öğrenim görmek istediği enstitünün türü karar verir. Örneğin, Makine Mühendisliği mezunu bir aday, herhangi bir üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde eğitim almak istiyorsa, ÜDS sınavında Fen Bilimleri alanını tercih etmelidir. Eğer aynı aday herhangi bir üniversitenin sosyal bilimler enstitüsünde, işletme yüksek lisansı ya da doktorası yapmak istiyorsa, ÜDS’de Sosyal Bilimler alanını tercih etmek zorundadır. Aksi takdirde, sınavı yine geçerli sayılır; ancak elindeki ÜDS Fen Bilimleri puanıyla herhangi bir sosyal bilimler ya da sağlık bilimleri enstitüsüne kayıt yaptıramaz.

Bir dönemde birden fazla yabancı dilden ya da alandan sınava girebilir miyim?
Hayır, giremezsiniz! Adaylara, bir dönemde sadece bir yabancı dilden ve bir alandan sınava giriş hakkı tanınmıştır (örneğin, İngilizce Fen Bilimleri).

Sınav günü Fen, Sağlık, Sosyal sınavlarından herhangi birini çözebilir miyim?
Hayır, çözemezsiniz! Örneğin, İngilizce Sağlık Bilimlerinden sınava girmek üzere başvuru yapan bir aday, sınav günü fikir değiştirip İngilizce Fen Bilimleri ya da Fransızca Sağlık Bilimleri sınavlarını çözme talebinde bulunamaz.

Önemli: Başvurular tamamlandıktan sonra Yabancı Dil ve Sınav Test (Bilim) Alanı değişikliği yapılamaz.

ÜDS’de bilim dallarına ait cevap anahtarları aynı mıdır?
Hayır, değildir. ÜDS’de her sınavın (örneğin, İngilizce Fen, Sağlık, Sosyal Bilimler) cevap anahtarı farklıdır. Ayrıca, sınavda adaylara sadece tercihleri doğrultusunda bir sınav kitapçığı verilmekte (örneğin, İngilizce Fen Bilimleri) ve bu kitapçık içinde diğer alanlara ait (örneğin, İngilizce Sosyal Bilimler) sorular bulunmamaktadır.

ÜDS'nin geçerliliği ne kadardır?
Akademik kadrolara (örneğin doçentliğe) başvuruda bulunmak isterseniz, ÜDS sonucunuzu, herhangi bir süre sınırlaması olmadan kullanabilirsiniz. Ancak, üniversitelerin bu konuda farklı uygulamaları olabilmektedir. Bu nedenle, ÜDS sonucunuzun geçerliliği konusunda, başvuruda bulunmayı düşündüğünüz üniversite ya da enstitüden  şahsen bilgi almanızı kesinlikle öneririz.

ÜDS ne zaman ve nerede yapılır?
ÜDS yılda iki kez Mart ve Ekim aylarında aşağıda belirtilen illerde yapılır:
Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli - İzmit, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Sivas, Trabzon, Van, Lefkoşa, Bişkek (Kırgızistan)

En yakın ÜDS sınavı ne zaman?
2012 ÜDS Sonbahar Dönemi Sınavı 7 Ekim 2012 Pazar günü yapılacaktır. Sınav saat 09.30'da başlayacak ve 3 saat (180 dakika) sürecektir. Sınava, 27 Ağustos - 5 Eylül tarihleri arasında başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru işlemleri ÖSYM merkezleri ve sanal ortamda osym.gov.tr tarafından yürütülecektir.

www.bademci.com